Czy warto być asertywnym argumenty

Pobierz

Przede wszystkim, aby nie gromadzić w sobie negatywnych emocji.. Może Ci się wydawać, że odepchniesz osoby, które uważają inaczej.Dlaczego warto być asertywnym?. Oczywiście zachowania asertywne nie zawsze dają gwarancję powodzenia, ale pozwalają one nawet .Asertywność jest mega ważna i to nawet wiadomo ze szkoły, bo to praktycznie w każdej klasie temat na godzinie wychowawczej.. Taką umiejętność możesz wykorzystywać w pracy, w szkole, w relacjach z rodziną, bądź ze znajomymi.. Naucz dziecko, by w każdej sytuacji, w której nie czuje się komfortowo mówiło stanowcze NIE.Czym jest asertywność?. Pracownik, który w każdej wygodnej dla.Asertywność to konstruktywny proces komunikacji między ludźmi.. Pracodawca doceni Twoją asertywność, bo jeśli potrafisz bronić swojego zdania, to potrafisz też dbać i chronić jego biznes.. Nie ma osoby, która byłaby stale asertywna.. Szkolenia z asertywności dla konsultantów obsługi klienta czy sprzedawców stały się standardem lub wręcz obowiązkiem.. Dzięki takiej zdolności można ponadto: zbudować pewność siebie; zmniejszyć poziom codziennego stresu; łatwiej podejmować trudne decyzje;Jak być asertywnym?. Asertywność to umiejętność i odwaga wyrażania swoich własnych przekonań, myśli, czy woli bez obawiania się o to, jak odbiorą nasze stanowisko inni ludzie.. Warto, walczyć o swoje i umieć mówić "nie"..

A dlaczego warto być asertywnym?

Można co najwyżej szukać kompromisu, a to zupełnie coś innego.Nie ma nic złego w niezgadzaniu się z czymś, w byciu asertywnym, w sprzeciwieniu się działaniom, które nam nie odpowiadają.. Relacje z partnerem staną się o wiele przyjemniejsze.. Większości z nas asertywność kojarzy się z odmawianiem, a jest ono zaledwie częścią zachowań asertywnych.. Koleżanki i koledzy w pracy przestaną uważać cię za zastraszonego.. Wiedz jednak, że postawę asertywną da się wytrenować — i warto to zrobić, bo dzięki niej Twoje relacje prywatne i zawodowe staną się znacznie zdrowsze.Czy warto być asertywnym w pracy?. Ktoś może być asertywny w stosunku do swoich dzieci w jednej sytuacji, a agresywny czy pasywny w innych.. Każde zachowanie asertywne powinno być także w pełni świadome i przemyślane.. Przykładem asertywności, która jest pozytywnym zachowaniem, jest odmowa wykonania dodatkowego zadania w pracy za pomocą ciepłej, uprzejmej rozmowy, w trakcie której przejrzyście zaprezentujemy swoje argumenty i przyczyny, przez które uważamy podjęcie się nowych obowiązków za niekorzystne dla nas, ale i dla zespołu.Ważne jest, aby uświadomić sobie, że bycie asertywnym, to nie bycie agresywnym.. Bądź konsekwentny ..

Czy zawsze warto być asertywnym?

W końcu znajdzie się ktoś kto polubi nas takimi, jakimi jesteśmy.Czy warto być asertywnym.. Ludzie asertywni są przede wszystkim szczerzy i autentyczni w tym co robią, a otoczenie to szanuje i ceni!. Jak nauczyć dziecko asertywności?. Można z łatwością zachowywać się asertywnie wobec swojej rodzinny, ale w kontaktach z obcymi takie zachowanie Tak asertywność w życiu osobistym, jak i asertywność w miejscu pracy zakłada podstawowy komunikat: "ja jestem Ok, Ty jesteś ok".. Uczeń czy rodzic naprawdę usłyszeli to, co mamy do powiedzenia.. Być szczerym, a więc nie nadskakiwać, .Uchronisz się przed niebezpieczeństwami - asertywność pomaga również uniknąć konsekwencji, które mogły by być dla nas szkodliwe lub niekorzystne.. Przykładami z literatury są np. Mały książe, dzięki swej asertywności i determinacji oswoił zwierzeta oraz zdobyl przyjaciół.Jest cechą nabytą, co oznacza, że można, a czasem nawet trzeba się jej nauczyć.. Zachowanie asertywne to bezpośrednie, uczciwe i stanowcze wyrażanie wobec drugiej osoby swoich uczuć, opinii i postaw, przy jednoczesnym respektowaniu jej praw.. Zachowanie asertywne w etapach:WARTO BYĆ ASERTYWNYM, ALE… …nie zawsze się to opłaca.. Ponieważ jest to dobry sposób na to, jak w kontaktach z innymi wykorzystać swoje prawa, nie przekraczając granicy cudzych..

Nie warto być uległym.

Asertywność nie może być jednak mylona z agresją i narzucaniem swojego zdania innym.. Jeśli asertywność pojmujemy wyłącznie jako sztukę mówienia nie, to odpowiedź jest jasna: nie warto.. Jednym z większych problemów, jaki pojawia się często przy okazji prób bycia asertywnym jest poczucie, że musimy w jakiś sposób wytłumaczyć się z tego, że komuś odmawiamy.Przeważały tam argumenty w stylu "bo ludzie to wykorzystują", "bo ludzie się przyzwyczają i ciągle będą coś chcieli" itp.. Umiejętność mówienia "tak" jest tak samo ważna, jak umiejętność mówienia "nie".Warto jednak pamiętać, że odmowa zawsze powinna być kulturalna i rzeczowa - dodaje ekspert.. Warto kierować się w swoim sposobie myślenia i postępowania przedstawionymi wyżej wskazówkami.. Wyznaczysz granice, których nie można przekraczać.. W niektórych sytuacjach twoja asertywna postawa, do której masz pełne prawo, może skończyć się zwolnieniem z pracy.Wiemy już czym jest asertywność i jak odróżnić ją od uległości i dominacji.. Pomyślałam wtedy: chwila… ale do tego wystarczy być asertywnym, nie trzeba być niemiłym.. Nauczyć się mówić NIE oznacza utwierdzać się w zdaniu o sobie, szanować się i domagać się szacunku dla siebie..

Szef ...10 powodów, dla których warto być asertywnym.

Wydaje się, że powiedziano na ten .Bycie asertywnym może wydawać się trudne, szczególnie jeśli nie jesteś osobą zbyt pewną siebie (bo asertywność najczęściej utożsamia się z pewnością siebie).. Osoba asertywna nie ma poczucia wstydu, gdy czegoś nie wie lub nie rozumie, tylko bez zahamowań zadaje odpowiednie pytania.Asertywność to także umiejętność odmawiania, mówienia "nie" wtedy, kiedy rzeczywiście nie zgadzasz się z ogółem.. Oznacza to, że asertywna osoba jest w stanie głośno mówić o swoich ideach i propozycjach, potrafi upomnieć się o swoje prawa, bez większych problemów sygnalizuje swoje potrzeby, bądź zdecydowanie przeciwstawia się sytuacjom, w których nie czuje się komfortowo.Dlaczego warto być asertywnym w pracy?. Oto 10 zasad, które pomogą ci wychować asertywne dziecko.. W pracy często ustępujemy z obawy o przyszłość, rodzinę, byt.Asertywność to umiejętność wyrażania swoich myśli i uczuć.. Opiera się na założeniu, że każdy człowiek ma swoje prawa i trzeba je szanować.Asertywność to też sposób na zachowywanie się w porządku wobec siebie jak i innych osób.. 15 marca 2014 | Autor: Katarzyna Kulik Bycie wiernym swoim przekonaniom w korporacyjnym wyścigu o zawodowy sukces może być trudne, szczególnie gdy pracownik nie potrafi w niewygodnych dla siebie sytuacjach sprzeciwić się przełożonemu czy współpracownikom.Najlepsza odpowiedź.. Przyjaciele zaczną liczyć się z twoim zdaniem.. Kiedy podajemy argumenty, warto wyrazić je jasno, precyzyjnie i osobiście, a nie ukrywać się za jakimiś zasadami, regułami czy regulaminami.I chociaż asertywność można trenować na każdym etapie naszego życia, to naukę zachowań asertywnych warto wprowadzać już od najmłodszych lat.. W opozycji do tych tekstów postanowiłam stworzyć listę powodów, dla których warto jednak być miłym dla innych ludzi.Asertywność to pewne specyficzne umiejętności zachowania się w określonych sytuacjach.. Mimo że asertywność jest pożądana, to nie zawsze jest opłacalna.. Jak dla mnie to przydatna umiejętność, bo kiedy robią się grupki i każda chce narzucić swoje zdanie, warto być sobą i trzymać się swojego.. Zwykle najtrudniej zachować asertywność w stosunkach służbowych.. Odzyskasz kontrolę nad własnym życiem.. Mądra asertywność to szanowanie uczuć innych ludzi i nie naginanie ich, aby osiągnąć własne cele.Asertywność jest zachowaniem społecznym, którego można się nauczyć.. Dlatego nie daj się obciążać nadmiarem obowiązków w pracy, nie pozwól wykorzystywać się przez swoich bliskich, nie narażaj się na straty finansowe niechcianymi zakupami czy niezadowalającą fryzurą.Jeśli chcesz by inni ludzie Cię szanowali, musisz być asertywnym, bo w ten sposób pokazujesz, że Ty też siebie szanujesz.. Opanowanie asertywności oznacza przejęcie kontroli nad swoim życiem, emocjami i własnym wizerunkiem.Czy warto być asertywnym?.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt